Jak długo latają balony z helem ?- część 2.

04.08.2014
Początek testu - duże, pękate balony z helem.

Wielki test balonów helowych.

 

Kwestia czasu latania balonów helowych jest jednym z istotnych punktów poruszanych przez naszych klientów. Opublikowany przez nas artykuł poruszający ten temat spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników. W związku z tym wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom postanowiliśmy przeprowadzić test balonów helowych porównując czas latania balonów różnych producentów.

Do testu wybraliśmy najpopularniejsze w Polsce marki. Najczęściej polecanym balonem do helu jest balon 12 calowy (30 cm) – i bazując na oznaczeniach producentów do testu dobieraliśmy balony tej wielkości. Do testu wybraliśmy (kolejność alfabetyczna):

- Belbal – balon B105 – 30 cm

- Bro –  balon 30 cm

- Everts-Pol – balon 30 cm

- Gemar – balon G110 – 30 cm

- Qualatex – balon 11’’ (Qualatex nie robi 12’’ a jego 11’’ odpowiada rozmiarem 12’’ innych producentów)

- Sempertex – balon 12’’

Wszystkie balony pastelowe, w kolorze białym (aby uniknąć wpływu barwników na wyniki testu). Użyty hel to tzw. hel balonowy z firmy Air Products. Balony napełnialiśmy przy pomocy DSSS (DSSS to urządzenie firmy Conwin pozwalające ustawić ciśnienie i czas dmuchania balonów z dokładnością do jednej dziesiątej sekundy), tak aby każdy balon został napompowany tą samą ilością helu. Ciśnienie i czas zostały dobrane w ten sposób, aby balony rozdmuchiwane były do średnicy 30 cm. Aby wyeliminować wpływ spadku ciśnienia w butli na końcowe wyniki testu balony były dmuchane seriami po 6 sztuk. W każdej serii po jednym balonie od każdego z producentów. Łącznie nadmuchaliśmy helem 20 takich serii (a więc po 20 balonów każdego rodzaju). Łączny czas dmuchania balonów to ok. pół godziny. Czas latania zaczęliśmy mierzyć od momentu napompowania ostatniego z balonów. Balony zostały przeniesione i pozostawione w pokoju budynku w temperaturze pokojowej (bez dodatkowego grzania i bez klimatyzacji). Temperatura ulegała niewielkim zmianom zgodnie z naturalnym rytmem dobowym. Okna w pomieszczeniu były pozamykane, aby wyeliminować wpływ przeciągu i ew. „szurania balonów po suficie”. Do balonów dowiązaliśmy półtorametrowe plastikowe wstążki, aby warunki były bardziej zbliżone do warunków w jakich używamy ich przy wykonywaniu dekoracji. Po napompowaniu balony oznaczane były cyframi przy użyciu markera wodnego do balonów.

W czasie pompowania pękło aż osiem balonów Bro i po jednym Gemara, Qualatexu i Sempertexu. Balony pękające w czasie dmuchania uzupełniane były kolejnymi balonami dobranymi z paczki. Balony Bro były wyraźnie przepompowane i w czasie pierwszej godzimy testu pękły kolejne trzy.

A teraz najważniejsze, czyli wyniki testu. Co nas zaskoczyło – nie było grupy balonów, w której wszystkie balony latały by powyżej 20 godzin. Najsłabsze okazały się balony Bro – pierwszy balon opadł po 14 godzinach i 15 minutach, średni czas latania to 15 godzin i 41 minut. Wielkim rozczarowaniem okazały się balony Qualatexu z miejscem przedostatnim i średnim czasem 16 godzin i 36 minut. Miejsce czwarte (trzecie od końca) to włoski Gemar ze średnim czasem 17 godzin i 55 minut. Miejsce trzecie – i tu duże zaskoczenie, bo to Everts-Pol z  średnim czasem 18 godzin i 54 minuty. Miejsce drugie to Belbal ze średnim czasem 19 godzin i 7 minut – tu spodziewaliśmy się zdecydowanie lepszego wyniku. I nasz zwycięzca czyli Sempertex ze średnim czasem 19 godzin i 59 minut. Najdłużej latający balon w teście utrzymał się w powietrzu 20 godzin i 33 minuty. Tabelka z podsumowaniem wyników – najkrótszym, średnim i najdłuższym czasem latania pojedynczych balonów widoczna jest na załączonej grafice.

Podsumowanie: 

Powyższy test pokazał różnice czasu latania balonów różnych producentów w tych samych warunkach. Zmiana warunków takich jak używany hel, temperatura, czy ilość gazu – będzie miała wpływ na długość latania balonów, jednak podane wartości dają nam orientacyjny pogląd na możliwości danych balonów. Jako bezpieczny czas przy wykonywaniu dekoracji należałoby przyjąć minimalny czas latania – da to nam pewność że dekoracja będzie dobrze wyglądała przez cały czas imprezy. 

Po 16 godzinach testu - hel już częściowo uciekł, balony układają się pionowo.
Tabela z zestawieniem wyników latania balonów helowych.

Zaufali nam

Oferta

Blog

07.01.2022
Dekorację balonową wykonaliśmy na otwarcie KFC w Brzegu. Składała się ona z łuku który został ustawiony przed wejściem do restauracji. Od razu zwrócił uwagę przechodniów którzy zaczęli gromadzić się...
05.01.2022
Foliowe balony wykorzystaliśmy do dekoracji otwarcia nowego wrocławskiego biura po remoncie. Pomieszczenia zostały odnowione i urządzone zgodnie z najnowszymi trendami. Użyto drewnianych dodatków i...
04.01.2022
Dekorację balonową wykonaliśmy w jednym z łódzkich hoteli. Przed wejściem wykonaliśmy i zamontowaliśmy dużą bramę balonową. Jej rogi zostały zaokrąglone a boki poprowadzone wzdłuż filarów przed...